Hlavní navigace

Co když se kvůli sněhu nedostanete do práce? Máte nárok na volno?

Sdílet

Půjdete ráno do práce, může se vám za současných povětrnostních podmínek stát, že cestu zasype sníh a vám tak znemožní se do práce dostat. V takovém případě máte právo na volno, které ale není placené.

Pokud se do práce nemůžete dostat autem, veřejnou dopravou, ani jiným způsobem, měli byste co nejdříve kontaktovat zaměstnavatele a informovat ho, jaká je vaše situace. Když se pracovník nemá jak dostat do práce, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance. V takovém případě má právo na volno na nezbytně dlouhou dobu a zaměstnavatel nemůže trvat na tom, aby zaměstnanec do práce dorazil, říká Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti McROY.

Za takové volno však nedostanete plat a přicházíte tím o část své mzdy. Zaměstnavatel si také může vyžádat „omluvenku“ od přepravní společnosti, případně vám nabídnout, že si toto volno nadpracujete.

Jiná situace nastává v případě, že do práce se vám dorazit podaří, ale kalamita znemožňuje výkon vaší práce. Pak vás zaměstnavatel může přeřadit na jinou práci za stejných mzdových podmínek. Pokud ale kalamita brání ve vykonávání jakékoli činnosti, vzniká překážka v práci a zůstáváte doma s tím, že pobíráte náhradu mzdy ve výši nejméně 60 %.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).