Hlavní navigace

Co je potřeba si ohlídat při nákupu letenek?

Sdílet

Dovolená v zahraničí na vlastní pěst má své kouzlo. Lidé nejsou vázáni programem zájezdu a mohou se na různých místech zdržet podle libosti. Často za takovou dovolenou také zaplatí méně, než kdyby si ji koupili jako zájezd. Je ale třeba dávat pozor na řadu faktorů, aby se výsledná dovolená naopak neprodražila.

Při nákupu letenek si prověřte prodejce. Příliš levné letenky totiž mohou znamenat, že jde o podvod. Obecně se ceny letenek mohou lišit do cca 50 EUR. Pokud je rozdíl v ceně několik desítek nebo stovek EUR oproti oficiálním cenám dopravce, jedná se pravděpodobně o podvodné nabídky.

Při cestě letadlem si sjednejte i pojištění proti úpadku letecké společnosti. Cestovní kanceláře mají pojištění povinné ze zákona, leteckých společností se však toto nařízení netýká. V případě, že by letecká společnost zkrachovala dříve, než uplatníte letenky, můžete o peníze přijít nadobro.

A prověřte si, co v sobě vaše letenka vlastně obsahuje. Nejnižší tarify jsou totiž často levné na úkor zavazadel. Na palubu vám pak dovolí si vzít jen malou kabelku a vše ostatní je za příplatek. Ve finále tak můžete zjistit, že je pro vás výhodnější koupit si rovnou letenku o něco dražší, než dokupovat zavazadlo k letence levnější, která ho nezahrnuje.

A spousta cestovatelů každý rok opomene zkontrolovat platnost svého cestovního dokladu. Naštěstí platí od loňského roku možnost nechat si vystavit pas do 24 hodin. O ten můžete zažádat u kteréhokoliv úřadu obce s rozšířenou působností nebo úřadu pražské městské části. Nezapomeňte také, že zapisování dětí do pasu rodičů již není možné, každé dítě včetně novorozenců potřebuje vlastní pas nebo jiný cestovní doklad, radí Josef Trejbal, ředitel letenkového portálu Letuška.cz.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).