Hlavní navigace

ČNB zřizuje útvar na ochranu spotřebitele

Sdílet

Redakce 26. 8. 2008

Bankovní rada ČNB rozhodla s účinností od 1. září 2008 o zřízení samostatného odboru na ochranu spotřebitele a jeho dohlížením pověřila vrchní ředitelku a členku bankovní rady paní Evu Zamrazilovou. Ředitelkou nového útvaru ČNB bude paní Helena Kolmanová, která byla vybrána na základě konkurzního řízení.

V souvislosti s novelou zákona na ochranu spotřebitele byla ČNB svěřena působnost a dohled nad dodržováním některých povinností v oblasti ochrany spotřebitele, a to v segmentu jí regulovaných subjektů.

ČNB je na základě zákona na ochranu spotřebitele svěřena působnost a dohled v oblasti:

  • zákazu nekalých obchodních praktik (§ 4) při poskytování nebo nabízení služeb, zahrnujících jak klamavé obchodní praktiky (§ 5), tak agresivní obchodní praktiky (§ 5a);
  • zákazu diskriminace spotřebitelů (§ 6);
  • dohledu nad řádným informováním o cenách poskytovaných služeb a jejich stanovováním (§ 12).

ČNB je na základě občanského zákoníku svěřena také působnost a dohled v oblasti uzavírání smluv o finančních službách uzavíraných na dálku (zejm. § 54a).

Dohled nad dodržováním pravidel pro ochranu spotřebitele neregulovanými subjekty finančního trhu, jako jsou např. nebankovní poskytovatelé půjček a finančních služeb, leasingové společnosti, hypoteční poradci a licencovaní emitenti elektronických peněz, vykonává Česká obchodní inspekce.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).