Hlavní navigace

ČNB vydělala díky intervencím 73 miliard korun, radním stoupl plat o 5 %

Sdílet

David Sillmen 27. 3. 2014

Česká národní banka loni vydělala 73 miliard korun, z toho 48 miliard připadá na vrub devizových intervencí. Centrální banka zisk použije na snížení kumulované ztráty z minulých let.

Členové ČNB si platově polepšili o 5 %, což je mnohem více, než kolik činí inflace, kterou se snaží nastartovat a také výrazně více, než o kolik rostou platy českého lidu. Ty loni stouply o 0,1 %.

Plat guvernéra České národní banky činil 4,79 milionu Kč, tedy o 238 tisíc více než minulý rok. Ostatní členové rady brali od 3,2 do 3,8 milionu Kč.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 3. 2014 9:09

  Norik (neregistrovaný) 141.170.139.---

  Vydělala tím , že nás obyčejné lidi okradla a ještě si z našich peněz zvyšují mzdy to je vrchol drzosti

 • 27. 3. 2014 18:00

  petr (neregistrovaný) ---.imc.cas.cz

  Informace by chtěla doplnit. ČNB nakoupila za koruny eura, čímž koruna vlivem nerovnováhy nabídky a poptávky vůči euru klesla. Drží-li ČNB eura, a fiktivně je přepočítává zpět na koruny v dosaženém kurzu, pak napočte pochopitelně více korun, než předtím měla. To ale nepovažuji za výdělek. Za výdělek bych považoval, pokud by ČNB prodala eura zpátky na koruny a měla by více korun o 73 miliard.
  Pak by ČNB vydělala 73 miliard korun.
  I pak by ale intervencí ČNB např. čeští občané, kteří mají úspory v korunách přišli odhadem o půl bilionu korun, které by jim ČNB nebo stát, který takové jednání umožnil, měli vyplatit (dobré obchodní vztahy dělají přátele). Intervence ČNB jistě pomohla podnikatelům exportovat, tak jistě tito podnikatelé nebudou mít nic proti tomu, když je stát o takovou nepatrnou sumičku náhradou za "pomoc" od ČNB "stáhne" a rozdělí ji mezi poškozené občany. A pokud by intervence ČNB nebyla tak úspěšná, pak by páni bankéři měli škodu zaplatit ze svého a jít dělat něco co by odpovídalo jejich schopnostem, třeba mýt veřejná WC.
  Pokud by ani zabavení veškerého obrovského majetku bankéřů a jejich rodinných příslušníků nestačilo, pak by jim měli pomoci s placením jejich kolegové z politických stran, které je do ČNB dosadili jako své kádrové rezervy.

 • 30. 3. 2014 15:39

  Marky (neregistrovaný) ---.tmcz.cz

  Řekne někdy někdo Národu, proč CNB udělala intervenci? A počítal někdo, o kolik peněz přišli drobní stradatele?Graz­love, odvolat bez náhrad a zabavit majetek!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).