Hlavní navigace

ČNB vydá v červenci novou dvoutisícovou bankovku

Sdílet

Ivana Ševčíková 26. 6. 2007

Česká národní banka vydá 2. července do oběhu novou bankovku v hodnotě 2 000 Kč, která bude obsahovat více ochranných prvků než její starší vzory. ČNB se tak snaží ještě více znesnadnit její padělání. Původní verze bankovky zůstávají i nadále v platnosti. ČNB chystá změny i u dalších bankovek, ale v tomto roce na ně ještě nedojde.

Mezi nové ochranné prvky patří například nový typ ochranného proužku, který je širší než proužek dosavadní. Mikrotext na něm označuje hodnotu bankovky a zkratku ČNB. Nový proužek také podle úhlu dopadajícího světla mění barvu z hnědofialové na zelenou.

Mezi další nová zabezpečení patří označení hodnoty bankovky při průhledu proti světlu vedle vodoznaku s portrétem Emy Destinové. Lesklý pruh umístěný vpravo od portrétu, jehož barva se v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění, je na rozdíl od předchozích vzorů bankovky dvoubarevný a jeho pravá strana má tvar vlnovky. Tyto bankovky budou také jako první nést podpis guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy.

K tisku nového vzoru bankovek byly rovněž použity barvy, jejichž reakce v UV záření je mnohem bohatší než na dosavadních bankovkách. Na bankovkách jsou použity i další ochranné prvky, které je možno ověřovat pouze strojově.

Zdroj: ČTK

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).