Hlavní navigace

Centrální banka sjednotila distkutabilní výklad zákona

Sdílet

Gabriela Hájková 12. 11. 2009

Včera Česká národní banka (ČNB) vydala úřední sdělení, které přináší jednoznačný výklad části zákona o platebním styku, která se týká odpovědnosti majitele karty za škodu při jejím zneužití. Na rozporuplný výklad, který banky a záložny pojímaly dosud po svém už server Měšec.cz mezi prvními upozorňoval v článku Platební karty provází chaos. Víme, která banka se za vás postaví. 

Svým sdělením ČNB potvrdila, že plátce nese při zneužití platební karty odpovědnost ze ztráty z jejího neautorizovaného použití ve výši 150 eur za souhrn všech částek neautorizovaných transakcí. ČNB tímto krokem rychle vylučuje jakékoli nejasnosti o ochraně držitelů platebních karet, řekl vrchní ředitel a člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek, který úřední sdělení podepsal. Uveřejněné sdělení ČNB přispěje ke sjednocení praxe v oblasti poskytování platebních služeb v České republice. Cílem ČNB je zamezit nesprávné interpretaci příslušné směrnice Evropské unie a zabránit výkladu, který by znamenal, že ochrana uživatelů platebních karet podle nového zákona by byla nižší než za předchozí právní úpravy, dodal Řežábek. Výklad ČNB počal být platný dnem jeho vyhlášení, tedy 11.11.2009.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 11. 2009 8:09

    Mareček a jeho pero (neregistrovaný)
    Záleží, zda se banky budou sdělením ČNB řídit, protože zákon je nadřazen i sdělení ředitele školy, jenž jsou vždy platná. Nezbývá, než pozvat rodiče až z Kojčic, aby to rozseknuli.
    Což takhle dělat páni poslanci zákony kvalitně a jednoznačně? O senátu se říkávalo, že je to jakási pojistka. To už nefunguje?
    Banky budou muset vytvořit a zavést nové obchodní podmínky, z nichž bude jednoznačně patrné, že půjde o všechny transakce, nikoliv o každou zvlášť.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).