ČNB ponechala sazby beze změny, repo sazba tak zůstává 0,25 %

Sdílet

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 0,25 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 1 %.

Více než rozhodnutí o výši sazeb tak dnes pozornost upoutá zejména nová prognóza centrální banky. Ta podle našeho názoru bude zahrnovat nižší růst ekonomiky v letošním roce. Na horším výhledu by se mělo podepsat výrazné zhoršení pandemie na začátku letošního roku, s kterým únorová prognóza nepočítala. Centrální banka v únorové prognóze očekávala růst HDP v letošním roce o 2,2 % a patřila na trhu k nejpesimističtějším. V případě, že dojde k dalšímu snížení tohoto odhadu, rozdíl oproti tržnímu konsensu se ještě zvýší. Trh totiž odhaduje letošní růst ekonomiky mírně nad 3 %. Zásadní v tomto ohledu bude také skutečnost, jak dobře se centrální bance podařilo odhadnout vývoj ekonomiky v prvním letošním čtvrtletí. Pesimistická prognóza vývoje ekonomiky tak může být pro finanční trh negativním překvapením, komentuje Martin Gürtler, ekonom Komerční banky.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti osobních financí. Specializuje se na finanční produkty, spotřebitelská témata a osobní silniční dopravu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).