Hlavní navigace

ČNB kvůli ekonomickým dopadům šíření koronaviru snížila sazby

Sdílet

Lenka Kašparová 16. 3. 2020

Bankovní rada České národní banky (ČNB) se na dnešním mimořádném jednání jednomyslně rozhodla snížit dvoutýdenní repo sazbu o 50 bazických bodů na 1,75 %. Dále rozhodla o snížení lombardní sazby na 2,75 % a diskontní sazby na 0,75 %. Změna sazeb je platná od úterý 17. března 2020.

Opatření má zmírnit dopady situace způsobené epidemií koronaviru na české firmy, podnikatele a domácnosti. Bankovní rada současně nevyloučila další snižování sazeb v případě, že si to další ekonomický vývoj vyžádá. Bankovní rada také preventivně upravila pravidla měnových operací k dodávání likvidity bankám, která zavedla v říjnu 2008 na podporu domácího finančního trhu během globální finanční krize.

Tyto dodávací repo operace budou počínaje středou 18. března 2020 vyhlašovány třikrát týdně (v pondělí, středu, pátek) namísto dosavadní frekvence jednou týdně. Objednávky bank v rámci těchto dodávacích repo operací budou uspokojovány v plné výši za fixní sazbu ve výši 2T repo sazby, tedy s nulovou přirážkou, píše se v prohlášení ČNB.

Bankovní rada dále uvedla, že je připravená reagovat na případné výkyvy kurzu koruny. Česká koruna totiž dnes oslabila až na 27 korun za euro (27,00 CZK/EUR), krátce na to kurz vystoupal ke 27,20 CZK/EUR.

Koruna je jednoznačně poraženým dne. I když ztrácely i okolní měny z regionu, koruna na tom byla zdaleka nejhůře. Zlotý dnes neoslabil ani o procento, forint ztratil necelé procento a půl, komentoval pokles koruny Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).