Hlavní navigace

Členové Metropolitního spořitelního družstva chystají protest před budovou ČNB

Sdílet

Redakce 11. 10. 2013

V pátečních odpoledních hodinách 11. října 2013 členové Metropolitního spořitelního družstva obdrželi přímo od MSD e-mail, který na centrálu družstva zaslal jeden ze členů. Má obavy, že stávající postup Vrchního státního zastupitelství a České národní banky je systematickým krokem k postupné likvidaci družstevních záložen. Postup těchto státní orgánů v MSD má podle některých členů vyvolat tlak na ostatní záložny, protože začaly nebezpečně konkurovat bankám. V současné době s MSD probíhá správní řízení.

V rámci vstřícného kroku ke členům MSD jej vydáváme v plném znění bez dalšího komentáře (jde tedy jen o jednostranný pohled).

E-mail z MSD

Pátek 11. října 2013, 13:03 hod.

Vážené členky, vážení členové,
na základě žádosti Jiřího Štěpánka, člena Metropolitního spořitelního družstva, Vám touto cestou přeposíláme jeho e-mail v plném znění tak, jak nám byl doručen.

S pozdravem

Metropolitní spořitelní družstvo
Oasis Florenc, Sokolovská 394/17
180 00 Praha 8
info@imsd.cz
www.imsd.cz

E-mail člena družstva

Vážené představenstvo,

rád bych vás požádal, zda byste mohli přeposlat následující email všem členům družstva.
Jmenuji se Jiří Štěpánek a jsem jedním z členů družstva, kterému už došla trpělivost pouze přihlížet tomu, jak je doposud bezproblémově fungující záložna systematicky likvidována.

Pokud má Vrchní státní zastupitelství podezření, že v MSD došlo ke spáchání úvěrových podvodů, nechápu, proč si bere jako rukojmí nás, obyčejné členy družstva. Už půl roku čekám na jakékoliv závěry vyšetřování a nemohu ke svým penězům.

Možná jste zaregistrovali, že jsem minulý týden uspořádal protestní akci před Vrchním státním zastupitelstvím (VSZ), abych upozornil na neúnosnou situaci, ve které se spolu s tisíci dalšími členy nalézáme. Je mi jasné, že v tuto chvíli družstvo musí postupovat v rámci legislativních možností a řeší s VSZ a Českou národní bankou (ČNB) veškeré záležitosti oficiální cestou. Tato cesta je ale pro mě jako člověka, který nemá přístup ke svým financím, nekonečně zdlouhavá.

VSZ a ČNB musí na vlastní oči vidět, že svým jednáním působí škody velkého rozsahu, které se v českém právním prostředí budou později obtížně vymáhat, a že MSD bez ohledu na výsledky vyšetřování defacto likvidují, že ovlivňují osobní život téměř 15 000 lidí, v některých případech dokonce i fatálním způsobem. Tito lidé nic neprovedli a mají právo nakládat se svými penězi.

Zároveň bych chtěl otevřeně vyslovit svůj názor, a to, že v postupu VSZ a ČNB vidím mnohem víc snahu o likvidaci celého sektoru družstevních záložen než snahu vyřešit některá údajná pochybení při poskytování úvěrů u jedné z nich. Proč si to myslím:

  • MSD vždy řádně plnilo povinnosti vůči ČNB, veškeré audity a kontroly byly ze strany ČNB vždy akceptovány bez sebemenších námitek a výhrad. Jak to že mohou být najednou veškeré procesy v družstvu ze dne na den špatně? To si před tím nikdo ničeho nevšimnul?
  • Nikdy v minulosti se nestalo, že by při podezření ze spáchání úvěrových podvodů došlo k zablokování všech peněžních prostředků finanční instituce. Proč je tomu tak v případě MSD?
  • ČNB vydala předběžné opatření proti MSD pouhých 5 dnů po zahájení kontroly, která ještě stále běží. Na druhou stranu vyšetřování VSZ a zablokování účtů trvá již déle než půl roku a stále VSZ nepřišlo s žádnými konkrétními výsledky, potažmo obviněním. Proč jde něco tak pomalu a něco tak rychle?

Chci, aby můj názor zazněl co nejhlasitěji, ještě silněji než před VSZ minulý týden – a především, aby ho spolu se mnou před ČNB mohli vyslovit všichni, kteří s ním souhlasí.
Svolávám shromáždění všech členů MSD, kteří už nechtějí jen přihlížet tomu, jak významné státní instituce svou zvůlí zabraňují přístupu k našim penězům, a jak chtějí „zákonným“ způsobem zlikvidovat fungující družstevní záložnu, která hraje, stejně jako další kampeličky na trhu, důležitou roli v našem finančním systému a představuje poslední výspu českého finančnictví, které není ovládáno nadnárodními koncerny.

  • Kdy: Ve středu 16. 10. 2013 v 11:55
  • Kde: Přímo před hlavní budovu ČNB (Na Příkopě 28)

Účast mi prosím potvrďte na email: chcemesvojepenize zavináč gmail.com a pokud můžete, podpořte akci i na Facebooku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).