Hlavní navigace

Chystáte se žádat o kotlíkovou dotaci? V tomhle dělají lidé největší chyby

Sdílet

Čas pro příjem žádostí o kotlíkové dotace se blíží. Některé kraje spustí příjem žádostí již za pár dní. Pokud se chystáte žádost o dotaci podat, je tak nejvyšší čas shromáždit všechny podklady. Jejich absence vám může získání dotace znemožnit. V minulosti neuspěla při žádosti o kotlíkové dotace desetina žadatelů, a to kvůli formálním nedostatkům. Nejčastěji v potřebných dokumentech chybí doklad o kontrole technického stavu a provozu kotle na pevná paliva, který v současné době žadatelé používají.

Češi také často chybují v tom, že nemovitost není v katastru vedena jako rodinný dům, objekt k bydlení nebo bytový dům, v němž jsou maximálně 3 bytové jednotky a má nejvýše 2 nadzemní podlaží a podkroví. Nutná podmínka také je, aby byl objekt z větší části vytápěn kotlem na tuhá paliva s ručním přikládáním. Ten pak musíte po udělení dotace ekologicky zlikvidovat.

Poté, co podáte elektronickou žádost, musíte do 10 pracovních dnů na krajský úřad podat žádost s přílohami v písemné podobě. Málokdo si ale uvědomuje, jak málo času to je pro zpracování všeho potřebného. Pro žadatele z některých krajů, jako je například Karlovarský nebo Moravskoslezský, je de facto 5 minut po dvanácté, protože příjem žádostí se spustí už ve středu 30. srpna, respektive v úterý 5. září, říká Martin Chalupský, tiskový mluvčí skupiny innogy v ČR. Stačí pak, když nedodržíte jen jednu z podmínek a na poskytnutí dotace vám nárok nevzniká.

O kotlíkových dotacích jsme již psali v článku Na nový kotel budete moci získat dotaci až 127 500 Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).