Hlavní navigace

Chystáte se na hory? Pokud si vše zařizujete sami, platí pro vás jiné podmínky storna

Sdílet

Dovolenou po České republice si v drtivé většině případů Češi plánují sami. Výhodou jsou ušetřené peníze, ale na druhou stranu pak veškeré potíže řešíte sami.

Prvním úkolem většinou bývá sehnat ubytování. Smlouvu o ubytování lze uzavřít jednoduše a bez velkých formalit – třeba po telefonu nebo e-mailovou rezervací. Ovšem pozor, oproti jiným službám uzavíraným takzvaně na dálku nemůžete odstoupit od smlouvy do 14 dnů bez udání důvodu, aniž by vám hrozila sankce. Smlouva o ubytování má z této možnosti zákonnou výjimku, říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Podle zákona totiž můžete smlouvu vypovědět, než uplyne doba ubytování, tedy kdykoliv před jeho začátkem i v průběhu pobytu. Nespoléhejte ale na to, že to bude zadarmo. Pokud místo vás nestačí najít nového zájemce, pak musíte uhradit vzniklou škodu. Pokud ale rezervaci rušíte s velkým předstihem, nejspíš se to obejde bez problémů a ubytovatel nabídne pokoje jiným hostům. Když se ale rozhodnete nepřijet den předem, musíte počítat s tím, že ubytování s největší pravděpodobností zaplatíte celé. Vždy si proto přečtěte podmínky smlouvy. V ní může být uveden požadavek odstupného či storna. 

Pokud přijedete na místo a zjistíte, že stav objektu či pokojů příliš neodpovídá inzerovaným slibům, ozvěte se. Ubytovatel má povinnost předat vám prostory v takovém stavu, aby bylo možné je normálně a nerušeně užívat. Horská chalupa či pokoj musí odpovídat kvalitou předchozí domluvě. Jestliže vás tedy nalákaly fotografie krásných pokojíčků s vlastní koupelnou a výhledem na sjezdovku, je taková informace pro provozovatele závazná. Jestliže ubytování neodpovídá domluvě nebo běžným standardům, žádejte nápravu. Pokud k ní nedojde, máte právo na slevu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).