Hlavní navigace

Chystáte se na dovolenou? A pojistili jste se správně?

Sdílet

Cestovní pojištění si před vycestováním do zahraničí sjednává většina Čechů. Aby vás však kvalitně ochránilo, je třeba si při výběru zvolit správné parametry. A v neposlední řadě i vědět, jak ho využít, až nastane pojistná událost. Pojišťovna UNIQA zveřejnila několik rad, jak cestovní pojištění vybrat.

Ještě před uskutečněním cesty je dobré se co nejdetailněji informovat o tom, jaká jsou lokální rizika v cílové destinaci. Tím spíše, pokud cestujete do exotických nebo vzdálených míst. Rizika mohou být bezpečnostní, zdravotní, ale i jiná. Pokud je pro podniknutí vaší cesty nutná dobrá kondice, myslete i na preventivní prohlídky a povinná očkování.

Nastavení limitů

Snaha ušetřit za každou cenu a sjednat si nejlevnější cestovní pojištění se nemusí vyplatit. Obecně platí, že čím odlehlejší, zaostalejší a méně lidnatá oblast, tím dražší bude v takové destinaci zdravotní péče a tím vyšší krytí byste měli zvolit. Nejvyšší náklady na zdravotní péči jsou však ve Spojených státech amerických.

Pojištění odpovědnosti

Pokud na dovolené vaše dítě například shodí nějaké zboží z regálu v obchodě, nebo vám spadne předmět z hotelové terasy na zaparkované auto či rozbijete vybavení v hotelovém pokoji, může se škoda nepříjemně prodražit. Zvažte proto také sjednání pojištění odpovědnosti.

Dokumenty a podepisování

Pokud lokálnímu jazyku nerozumíte, nepodepisujte žádné místní dokumenty. V případě pochybností si nechtě přivolat policii a případně se spojte i s asistenční službou, která vám s překladem může pomoci. Jakmile dokument podepíšete, velice těžko se bude dokazovat, že jste mu nerozuměli a s tím, co jste podepsali, nesouhlasíte.

Dojde-li k pojistné události, budete muset doložit veškeré náklady, které jste vynaložili. Shromážděte proto všechna potvrzení, účtenky apod. a předejte je po návratu pojišťovně. 

Prevence

V cílové destinaci se snažte pojistné události předejít. Tím se samozřejmě nemyslí, že nebudete vůbec vycházet z hotelového komplexu a bát se o každý svůj krok. Je ale vhodné se vyvarovat aktivitám, které riziko zvyšují, jako například nadměrná konzumace alkoholu nebo nezanechání žádné informace o tom, kam se vydáváte, když opouštíte hotel sami.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).