Hlavní navigace

Chystáte se autem do zahraničí? V těchto zemích má chodec vždy přednost

Sdílet

taxi, auto, pojištění, vůz Autor: Depositphotos

Některé evropské země zavedly v průběhu let takzvanou absolutní přednost chodců na přechodech. Aktuálně tato pravidla platí například ve Švýcarsku, Belgii a Nizozemsku. V těchto zemích musí řidič dát přednost každému chodci a k přechodu se přibližovat takovou rychlostí, aby stihl bezpečně zastavit. Nově ale toto pravidlo zavádí i Slovensko. Informovala o tom společnost ÚAMK.

Podle slov viceprezidenta Policejního sboru SR Ľubomíra Ábela chce jít Slovensko po vzoru těch zemí, kde mají zakotveno v legislativě, že chodec má vlastně absolutní přednost už jen díky svému úmyslu, který projeví tím, že se blíží k přechodu pro chodce. Pokud tedy pojedete přes Slovensko, budete muset v obcích, kde je maximální povolená rychlost 50 km/h zpomalit v případě, že přijíždíte k přechodu, ke kterému se blíží lidé.

V České republice zatím podobná pravidla nemáme. Zákon naopak jmenuje kolejová vozidla, která mají i na přechodu přednost. U nás však platí, že řidič musí zastavit vedle jiného vozidla, které dává přednost chodci na přechodu. Ovšem tohle pravidlo platí jen pro vozidla v jednom směru. Jinými slovy, na druhé polovině vozovky už chodec musí opět vyčkat, až mu řidiči dají přednost. Podobně mají nastavenou legislativu i například v Bulharsku, Německu či Itálii.

Rakousko má pravidla trochu jiná. Řidič musí včas zastavit před chodcem, který prochází po přechodu, ale chodec ho na přechodu nesmí ohrozit ani omezit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 2. 2018 12:09

    Přechod (neregistrovaný) 89.22.66.---

    "U nás však platí, že řidič musí zastavit vedle jiného vozidla, které dává přednost chodci na přechodu. Ovšem tohle pravidlo platí jen pro vozidla v jednom směru. "

    ANo, ale však potřeba také uvést, že dle § 5 (2) rovněž platí "Řidič nesmí ... ohrozit nebo omezit chodce, který přechází pozemní komunikaci po přechodu pro chodce nebo který zjevně hodlá přecházet pozemní komunikaci po přechodu pro chodce, v případě potřeby je řidič povinen i zastavit vozidlo před přechodem pro chodce; "

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).