Hlavní navigace

Chystá se pilotní celoevropský projekt regulace kryptoaktiv. Ovlivní hlavně obchodní platformy

Sdílet

2022-04-krypto.jpg Autor: Redakce

Už za půl roku, 23. března 2023, spustí Evropská unie poprvé zkušební projekt regulace kryptoaktiv. Znamená to, že nové subjekty, které budou chtít provozovat nové obchodní platformy, založené na tzv. technologii sdíleného registru, už budou potřebovat povolení. Nová regulace kryptoaktiv má zajistit rovné podmínky pro investice a zvýšit jejich důvěryhodnost a atraktivitu u konzervativních investorů.

Nové nařízení se netýká kryptoaktiv v podobě obecně známých kryptoměn, neboť ty plní pouze úlohu platebního prostředku za zboží nebo služby. Řeší naopak investiční nástroje jako jsou digitální dluhopisy nebo investiční tokeny. Ty jsou totiž alternativou klasických regulovaných investic jako jsou například převoditelné cenné papíry a logicky by tak měly podléhat obdobným pravidlům. Dosud to ale byl spíše divoký západ, říká Filip Murár z mezinárodní advokátní kanceláře Noerr, který se specializuje na oblast fintechu. Účinnost tohoto nařízení navíc na rozdíl od jiných evropských regulací nezdrží český legislativní proces, protože jím v tomto případě procházet nemusí. Použít ho bude možné okamžitě, dodává.

Nová právní úprava se zabývá tzv. security tokeny, které představují pohledávku investora za emitentem, případně účast investora na určité entitě či projektu. Pro představu se tak může jednat například o digitální dluhopisy Evropské invetsiční banky, které vydala v roce 2021, nebo tokem Polybius (PLBT) vydaný estonskou entitou Pulybius Foundation. Ta má za cíl vybudovat digitální banku polybius Bank. Jeho držitelé mají právo na rozdělení 20 % ze zisku Polybius Bankza každý finanční rok.

Kdo tedy bude chtít počínaje 23. březnem 2023 zřídit novou obchodní platformu, musí požádat o povolení. K tomu bude zapotřebí předložit průvodní dokumenty, jako například obchodní plán či plán kybernetické bezpečnosti. Konkrétní návod, jak o povolení požádat, však ještě není na světě.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).