Hlavní navigace

Chcete ušetřit až 40 procent energie? Perte na 30 stupňů

Sdílet

Jiří Hovorka 4. 8. 2010

Praním na 30°C po celý rok ušetříte stejné množství energie, jako se při ohřívání 1000 hotových jídel v mikrovlnné troubě, ukazuje to výpočet společnosti Marks & Spenser. Při každém praní lze tak ušetřit až 40 % energie. Dlouhá léta bylo zvykem prát oblečení na 40˚C nebo roztříděné prádlo prát na různé teploty. Na 30˚C se většinou pralo jen jemné prádlo a svetry. Dnes je vše jinak. Sortiment oblečení pratelný na 30˚C se rychle rozšiřuje, říká Renata Fišerová, regionální manažerka marketingu Marks & Spencer Czech Republic a.s.

Společnost vybízí k úsporám nejen kvůli peněžence, ale i s ohledem na životní prostředí. Poukazuje také na vysokou energetickou náročnost sušiček prádla. Podle studie financované společností Marks & Spencer se při sušení obyčejného bavlněného trička v sušičce vyprodukují čtyři kilogramy CO2, což je více zplodin CO2, než se vyprodukuje úhrnem při pěstování bavlny, výrobě trička a jeho převozu přes celý svět, vysvětluje Renata Fišerová.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 8. 2010 23:06

    Pavel (neregistrovaný) ---.149.broadband11.iol.cz

    Zakladnim ucelem prani pradla je znovunabyti jeho cistoty. Krome odstraneni mechanicke spiny to tedy v praxi znamena i urcite zbaveni mikroorganismu a bakterii. A to na 30 stupnu ani pri nejlepsi vuli nejde. Tedy jde, kdyz pridame chlorove castic ea nebo peroxidicke slouceniny. Ale to je problem, protoze oboji je jednak toxicke a jednak to nici pradlo. A je otazka, co je tedy lepsi. Zda-li prat rekneme na 80 stupnu a nebo na 30 s tim svinstvem. Ono ani obycejne fosfaty a nebo tenzidy nejsou to prave orechove. O jejich biologicke odbouratelnosti lze vest disputace. Ani jedna z techto cest neni resenim…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).