Hlavní navigace

Charitativní organizace a nadace mohou vkládat české mince k ČNB zdarma

Sdílet

Gabriela Hájková

Česká národní banka (ČNB) v rámci pilotního projektu dočasně nabídne charitativním organizacím a nadacím možnost vkladu českých mincí prostřednictvím poboček ČNB na jejich účty u jakékoliv komerční banky bez poplatku.

Počet nově vydaných mincí letos podle zprávy ČNB poprvé za dobu existence české měny překonal hranici 100 milionů kusů. Přitom ještě v nedávno byl tento objem téměř o polovinu nižší. Lidé zadržují české mince v hodnotě stovek milionů až miliard korun, které nejsou vraceny do oběhu. ČNB proto vyzývá veřejnost, firmy a instituce, aby neúčelně nehromadily a nezadržovaly platné české mince, ale aby jimi naopak platily. Alternativou je jejich výměna za bankovky nebo uložení na účet, uvedl Marek Zeman, ředitel Odboru komunikace ČNB.

Možností, jak se dá podle něj přispět k vyšší efektivitě oběhu českých mincí, je několik. Při jedné platbě můžeme použít až 50 kusů mincí. Bezplatně lze vyměnit až 100 kusů mincí jedné nominální hodnoty, a to u kterékoliv pobočky bank a pošty, která zajišťuje služby pro ČSOB, nebo u ČNB a jejích poboček, uvedl Zeman.

Další možností je uložit mince na svůj účet, ale za to si banky v případě většího objemu účtují poplatky. Právě od nich budou od 20. listopadu do odvolání charitativní organizace a nadace osvobozeny.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Žádné názory

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).