Hlavní navigace

ČEZ by měl vyplatit veškerý zisk, říká Babiš

Sdílet

David Sillmen 24. 3. 2014

Podle ministra financí Andreje Babiše by polostátní energetická společnost ČEZ měla vyplatit akcionářům veškerý zisk za loňský rok. Ten činil 35,2 miliardy korun. Stát by tak za svých 70 % v energetickém gigantu, který je obchodován také na pražské burze, získal přibližně 25 miliard korun. Ministr financí to řekl Hospodářským novinám.

Pokud by se Babišovo přání naplnilo, vyplatil by ČEZ dividendu ve výši 65 Kč na akcii. Loni přitom vyplatil pouze 40 Kč na akcii. 

Andrej Babiš argumentuje tím, že investice, na které si ČEZ každoročně část zisku schovává, nepřinášejí zvýšení hodnoty společnosti. 

O dividendách ČEZ rozhodují akcionáři a stát je tím je tím největším. Přestože pravděpodobně nebude vyplacen 100% zisk, protože to je značně neobvyklé, mohla by se dividenda výrazně zvýšit. Akcie společnosti na pražské burze rostou až o 5 %.

Stát by svůj podíl na zisku použil pro vylepšení stavu rozpočtu, případně vlastní investice.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 3. 2014 15:38

  Eidž (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Princip podnikání je dosažení zisku. Proto se podniká.
  Pokud z jakékoliv společnosti odvedu VEŠKERÝ zisk, z čeho bude společnost investovat?
  Copak budování nové infrastruktury (satelitní městečka, nové přípojky) nejsou potřeba? Copak zvyšování kapacity, tam, kde to nestačí, není investice?

  Spíš než vyplacení veškerého zisku, přinese větší užitek efektivní vedení a řízení čehokoliv, nejen ČEZu. A hojit se na firmě, která odvádí daně a zisk je populistické.

  Přitom potření šedé ekonomiky, byť jen z části by přineslo mnohonásobně víc.

  Znáte to všichni - chcete věc s daňovým dokladem (a DPH 21%) nebo to může být bez dokladu? ;-)
  Pokud je DPH 21% a kupuji cokoliv, tak 1/5 z cenu už je setsakra znát. Pokud by DPH bylo v takové výši, že to konečnému spotřebiteli nebude stát za to, stát vybere víc. :-)

 • 24. 3. 2014 23:18

  Mo (neregistrovaný) 91.103.166.---

  Pokud ČEZ odloží výstavbu Temelína, může díky odpisům používat 100% zisku na dividendy ještě po řadu let, aniž by něco omezil. A pokud by vznikla potřeba při dnešních úrokových sazbách jednoduše vydá dluhopisy a investoři se po nich umlátí.

 • 25. 3. 2014 20:36

  Eidž (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Odpis je z částky, kterou investuješ.
  Pokud bude peníze, které vydělal, investovat do Temelína nebo do výstavby sítí nebo jiné nemovité záležitosti, bude je odepisovat.
  Pokud na to použije peníze ze zisku, nemusí si půjčit.
  Pokud se zisk odvede státu a investice bude přesto nutné udělat, půjčí si. Pokud někdo půjčí. A z půjčky se platí úroky.
  Úrok je určen taky ratingem společnosti. Jakmile jde rating dolů, úrok roste.
  Ono dnes se těžko věští, jestli nový zdroj je důležitý nebo ne. Ale před 50 lety, byť komunisté, vybudovali současné tepelné uhelné elektrárny. A bez nich, bychom dnes byli v pytli.
  A jedno je jisté - bez peněz to nepůjde. Takže odvést peníze do děravého státu? Nebo raději investovat do něčeho, co má životnost desítky let a naše děti z toho budou těžit?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).