Hlavní navigace

Čeští důchodci jsou spořiví a nezadlužují se

Sdílet

Arsen Lazarevič 24. 7. 2014

Podle průzkumu společnosti STEM/MARK pro společnost KRUK, tři čtvrtiny seniorů mají finanční rezervu alespoň na dva měsíce. A to i přesto, že svou finanční situaci vnímají jako tíživou. Při spoření jsou možná až příliš opatrní: peníze jim většinou leží na běžných účtech, kde se téměř neúročí, preferují raději jistotu – například produkt se státním příspěvkem. Opatrnost také panuje u půjček, dluhy má jen 5 % z nich, průměrná výše však dosahuje 48 000 Kč.

Důchodci mají většinou dobrý přehled o finančních produktech, ale jejich slabina je velká důvěřivost, říká mluvčí společnosti KRUK Veronika Kuřinová. Důležitou roli hraje v životě seniorů rodina. Ze strany potomků by směrem k rodičům a prarodičům měly plynout informace o nejrůznějších nástrahách, které na ně mohou číhat v podobě nekalých prodejců či podvodných smluv, dodává Kuřinová. 

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 7. 2014 12:46

  Jerry001 (neregistrovaný) 88.86.126.---

  babicka ne ze by byla sporiva, ona proste utracet nemuze, protoze nema z ceho! To je cela ta sporivost a na beznym ucte se ji nekde vali 30 nebo 40 tisic tak s tim skutecne nema cenu operovat zda to dam na sporici nebo terminovany vklad, protoze to rocni hodi maximalne nejakou tu stokorunu a to smysl skutecne nema

 • 28. 7. 2014 11:38

  Flegy (neregistrovaný) ---.145.broadband2.iol.cz

  To: Jerry001 Pokud je vám několik stokorun málo, mi alespoň jednu stokorunu pošlete na účet 1238310038/2310. Co, ještě pořád je to málo?

  On je to obecný problém. Než si dát minimum práce a založit si spořicí účet, tak raději nechám válet peníze na běžném účtu, nejlépe v nějaké bance typu "Čestná Stopořitelna", kde ty peníze nejen neúročí, ale ješte o ně přicházíte vinou poplatků.

  Babička nemá z čeho utrácet, tak myslím, že ji těch pár stokorun ročně snad docela vytrhne. Co ji takhle založit třeba účet u Zuno? Běžné věci zdarma bez poplatků a když to založíte přes někoho kdo už tam je (třeba přeze mě) a zaplatíte alespoň jednou kartou, tak vám dokonce zaplatí 300,- Kč. A na spořícím účtu by to ze 30 000, hodilo na úrocích asi 30 Kč měcíčně (zatím, úroky půjdou dolů, tak to bude trošku míň). Nic moc, ale za rok už je to myslím hezké přilepšení.

  Jediný kámen úrazu je v tom, že si senioři bohužel s počítačem moc netykají, takže je to na příbuzných, aby je holt nenechali ve "štychu".

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).