Hlavní navigace

Česko má šestou nejnižší nezaměstnanost v EU

Sdílet

Arsen Lazarevič 8. 6. 2012

I přes špatný vývoj hrubého domácí­ho produktu, který meziročně poklesl o 0,7 %, se to na nezaměstnanos­ti příliš nepro­jevilo. Nezaměstnanost v květnu letošního roku se snížila o 0,2 %. 

Celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl o 3,1 % (15 223) na 482 099. Počet hlášených volných pracovních pozic vzrostl o 4,7 % na 43 665.  Uvedlo to v pátek Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). 

Podle ministerstva nezaměstnanost v následujících měsících příliš klesat nebude: „V nej­bližším období lze očekávat zpomalení intenzity poklesu nezaměstnanosti. Některé práce typické pro jarní sezonu budou již ukončeny (například jarní úklidy měst a obcí). Do evidence by již mohli začít přicházet i noví absolventi vysokých škol, jejich výraznější nárůst však očekáváme až v červenci,“ uvedl ministerstvo

Roli zde hrály především sezonní práce: Pokračující rozjezd sezónních prací přispěl k dalšímu poklesu nezaměstnanosti, který by měl pokračovat až do letních měsíců. Příchod čerstvých absolventů na trh práce v průběhu prázdnin a konec sezónních prací na podzim pak prověří, jak se dokázaly české firmy vypořádat s ekonomickým oslabením, uvedl Libor Stodola ze spo­lečnosti PwC Česká republika.

V závěru roku tak očekáváme nárůst míry nezaměstnanosti, ale o něco menší než loni. Pokračující úsporná opatření firem mají spíše selektivní charakter a v odvětvích, kde roste poptávka, se už plánují i nárůsty stavů zaměstnanců, do­dal Stodola.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).