Česko má s Indií smlouvu o sociálním zabezpečení

14. 10. 2014

Sdílet

Od 1. září 2014 vstoupila v platnost Smlouva o sociálním zabezpečení mezi ČR a Indií. Současně se smlouvou vstupuje v platnost i příslušné správní ujednání, které upravuje jednotlivé kroky při provádění smlouvy. Smlouva se týká pouze oblasti dávek důchodového pojištění a placení pojistného na sociální zabezpečení, zatímco problematice zdravotního pojištění se nevěnuje. Tato problematika se nadále řídí lokálními předpisy obou států.

Smlouva stanoví obecné pravidlo pro placení sociálního pojištění pouze ve státě místa výkonu práce. Podle speciálního pravidla pro tzv. vyslané zaměstnance však smlouva umožňuje, aby zaměstnanci, kteří jsou vysláni svým zaměstnavatelem k výkonu práce na území druhého smluvního státu na dobu nepřesahující 5 let, zůstali pojištěni ve svém domovském pojistném systému. Tuto skutečnost je ovšem nutné doložit potvrzením o příslušnosti k právním předpisům daného státu. Smlouva tak zamezuje, aby z jednoho příjmu musely být placeny odvody na sociální pojištění v obou zemích. Smlouva navíc umožňuje sčítat doby pojištění v obou s tátech pro účely získání nároku na důchod.

Zdroj: KPMG

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti osobních financí. Specializuje se na finanční produkty, spotřebitelská témata a osobní silniční dopravu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).