Hlavní navigace

Českem povede nový plynovod

Sdílet

Radek Luzar 22. 5. 2007

Německý energetický koncern RWE chystá v České republice obrovskou investici. Je to výstavba zcela nového velkokapacitního plynovodu, který spojí krušnohorskou Horu Sv. Kateřiny s německým městečkem Waidhaus, ležícím nedaleko hraničního přechodu Rozvadov.

Trasa, pracovně označovaná jako projekt Gazela, má stát zhruba patnáct miliard korun. Její stavbu plánuje česká filiálka koncernu – RWE Transgas Net, jež má licenci na přepravu plynu přes Českou republiku.

Vybudování českého plynovodu závisí na vzniku nových evropských přepravních tras. RWE se připravuje hlavně na to, že zhruba za čtyři roky začne plyn z Ruska do západní Evropy proudit novým Severoevropským plynovodem položeným pod Baltským mořem. Baltská trasa se vyhýbá rizikovým východoevropským zemím.

Jelikož ani Severoevropský plynovod, ani OPAL nejsou definitivně schváleny, úplně jistá není ani stavba české větve, podotýká další z jednatelů RWE Transgas Net Thomas Kleefuss. Pokud se záměr uskuteční, měla by se nová trasa v Česku začít stavět asi za dva roky. Kromě přípravných prací a ekologických analýz čekají nyní Transgas Net jednání se zhruba pěti tisíci vlastníků pozemků na českém území.

Zdroj: ihned.cz

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).