Hlavní navigace

Česká spořitelna spustí nový systém na detekci podvodných transakcí

Sdílet

Česká spořitelna Autor: Dalibor Z. Chvátal

Česká spořitelna brzy spustí systém na detekci podvodných transakcí při platbách kartou na internetu a v rámci internetového bankovnictví. Bude ji provozovat pod názvem OLIN.

Aktuálně se systém nachází ve finální fází vývoje a spořitelna jej spustí v průběhu roku 2019 v závislosti na výsledcích pilotního provozu.

Stávající detekční systém, který Česká spořitelna používá pro detekci podvodných karetních operací například v důsledku zneužití karty, pracuje s předdefinovanými vzorci typického chování skupin klientů. Ty obsahují parametry jako je četnost využívání platební karty, obvyklá výše platby, čas či místo platby. Systém pak dokáže detekovat situace, kdy hrozí riziko, že došlo ke zneužití platební karty a banka je tak schopná podezřelou transakci zastavit, kontaktovat vás a zabránit finanční ztrátě.

Systém OLIN, který pro detekci podvodných transakcí využívá automatizovanou datovou analýzu, nepracuje jen se vzorci vytvořenými na základě předpokladu lidí, ale s tzv. big daty. Tedy s velkými soubory anonymizovaných a agregovaných dat, které reprezentují miliony klientských platebních transakcí. V rámci těchto datových souborů jsou označeny ty platební transakce, které měly podvodný charakter a OLIN následně dokáže najít celou řadu korelací, společných těmto podvodným transakcím a na jejich základě vytvořit nové vzorce, které posléze používá pro včasnou detekci rizika podvodné platební transakce, na jejímž základě pak banka příslušnou transakci zastaví a kontaktuje vás pro ověření.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).