Hlavní navigace

Česká pošta vylepšila dobírku. Už nepotřebujete dobírkovou poštovní poukázku

Sdílet

Česká pošta logo Autor: Dalibor Z. Chvátal

Česká pošta v polovině června v rámci zkušebního období spustila novinku v podobě bezdokladové dobírky i pro běžné odesílatele. Tato služba přitom byla dostupná jen pro firemní klienty. Základem je, že při poslání běžné zásilky či balíku na dobírku (tedy ne v rámci služby Balíkovny, ale v rámci běžných poštovních služeb) už nemusíte povinně vypisovat poštovní poukázku typu „A“ (pro platby na účet), nebo „C“ (pro platby v hotovosti). Pro služby Balíkovny je tato možnost standardem již od spuštění.

Nově číslo účtu nebo adresu příjemce platby zadáte přímo na novém podacím lístku. Na něm tak přibyl řádek pro zadání čísla účtu, nebo adresy příjemce hotovosti.

Nový podací lístek České pošty od 1. 7. 2024.

Nový podací lístek České pošty od 1. 7. 2024.

Autor: Česká pošta s. p.

Ještě lepší cestou je využití online podání zásilky. I tam totiž přibyly parametry pro zadání čísla účtu, nebo adresy příjemce hotovosti. Navíc za online podání získáte slevu ve výši 8–10 Kč z každé zásilky a další 2 Kč vám přihodí zákaznická karta, pokud ji máte.

Nově lze zadat data pro dobírku online. (1. 7. 2024)

Nově lze zadat data pro dobírku online. (1. 7. 2024)

Autor: Dalibor Z. Chvátal
Nově lze zadat data pro dobírku online. (1. 7. 2024)

Nově lze zadat data pro dobírku online. (1. 7. 2024)

Autor: Dalibor Z. Chvátal

Technicky to funguje takto.

Pokud použijete podací lístek, údaje z něj, tj. včetně čísla účtu, nebo adresáta hotovosti, přepíše zaměstnanec pošty přímo do počítače a lístek vám potvrdí. Při online podání toto děláte vy sami a data se automaticky přepvedou do poštovního systému. Zaměstnanec pošty při podání zásilky už vidí vámi zadané údaje v počítači (číslo účtu, nebo příjemce hotovosti).

Novinka významně přispívá ke snížení chybovosti při vypisování poštovních poukázek, ale také k úspoře času vlivem absence poukázek. Cena služby se nemění a je stejná jako při využití poštovní poukázky.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti osobních financí. Specializuje se na finanční produkty, spotřebitelská témata a osobní silniční dopravu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).