Hlavní navigace

Česká národní banka vydá pamětní minci s portrétem Boženy Němcové

Sdílet

Lenka Kašparová 28. 1. 2020

Česká národní banka vydává pamětní minci s portrétem Boženy Němcové. Půjde o stříbrnou dvousetkorunu emitovanou k 200. výročí narození spisovatelky Boženy Němcové, které připadá na 4. února 2020. Mince má být v prodeji od 29. ledna 2020. Jejím autorem je mistr českého medailérství a sklářství Jiří Harcuba (1928–2013), který odkázal své umělecké práce České národní bance. Mince je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. Vydána bude ve dvojím provedení v běžném a ve špičkovém (proof).

„V běžné kvalitě s vroubkovanou hranou bude emitováno 5 600 mincí, ve špičkové (proof) kvalitě s vysoce leštěným provedením, matovaným reliéfem a hladkou hranou bude vydáno 11 100 kusů,“ uvádí Markéta Fišerová, ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB.

Na lícní straně stříbrné mince je kompozice stylizovaných heraldických zvířat z velkého státního znaku České republiky a pod ní text ČESKÁ REPUBLIKA. V dolní polovině mince je vyražena nominální hodnota 200 Kč a značka České mincovny, kde mince vznikla. Na rubu je vyobrazen portrét Boženy Němcové z levého profilu s náznakem ramene. U spodního okraje je ozdobným písmem umístěn text Božena Němcová, při pravém horním okraji jsou uvedeny letopočty 1820–2020. Iniciála akademického sochaře Jiřího Harcuby – písmeno H – najdete v levém okraji mince.

Česká národní banka chce vydáním mince veřejnosti připomenout specifickou tvorbu Jiřího Harcuba, který je autora poslední československé pětikoruny i současné české pětikoruny a mnoha pamětních mincí. Některé z jeho prací jsou vystaveny v brněnské expozici ČNB Lidé a peníze.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).