Hlavní navigace

Chraňte svoje soukromí, připomíná Den ochrany osobních údajů

Sdílet

Veronika Němcová 28. 1. 2020

Evropa dnes slaví Den ochrany osobních údajů. Děje se tak na počest takzvané Úmluvy o ochraně osob, kterou přijala Rada Evropy před 39 lety a která řeší zejména automatizované zpracování osobních údajů. Den ochrany osobních údajů se začal slavit v roce 2007.

Právě na tento dokument navázaly specializované zákony na ochranu osobních údajů i obecné nařízení (GDPR), které lépe odpovídá nadnárodnímu rámci ochrany osobních údajů a mezinárodní spolupráci, jehož jádro tvoří Evropská unie a k němuž se řada dalších států (minulý týden například Japonsko) přibližuje, uvedl Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Pro současné informační a komunikační technologie jsou osobní údaje a informace o nás základními stavebními kameny. Lidé jako účastníci komunikace, ale i ti, jichž se důsledky této komunikace týkají (mnohdy negativně), mají na základě ústavně zakotveného práva na soukromí a ochranu osobních údajů možnost se nejen chránit, ale i bránit za podpory nezávislých institucí, kterými jsou Úřad pro ochranu osobních údajů a soudy, prohlásila předsedkyně ÚOOÚ Ivana Janů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).