Hlavní navigace

Česká ekonomika výrazně zpomaluje, domácnosti méně utrácejí

14. 11. 2019

Sdílet

Česká ekonomika podle předběžných odhadů ve třetím čtvrtletí roku 2019 rostla ve srovnání s druhým čtvrtletím jen o 0,3 %. V předchozím čtvrtletí stoupla o 0,7 %. Meziroční tempo růstu tak zpomalilo na 2,5 % z předchozích 2,8 %. Došlo totiž k mírnému zpomalení tempa růstu spotřeby domácností. K čemuž podle Statistického úřadu přispěl jak pokles domácí, tak zahraniční poptávky. Stejně tak zaznamenal nižší růst i průmysl napojený na německou ekonomiku.

Klíčovou otázkou stále zůstává, jak se budou vyvíjet zahraniční ekonomiky a zda se sníží globální nejistota, která snižuje poptávku v globálním měřítku. Pro příští rok čekáme zpomalení české ekonomiky na 2,0 %. ČNB v tomto prostředí pravděpodobně bude vyčkávat a ponechá delší dobu sazby beze změny, komentoval vývoj ekonomiky, Michal Brožka, analytik Komerční banky.

Slabé výsledky očekáváme i za poslední čtvrtletí roku, kdy se růst dostane nejspíš až na hranici dvou procent. Velkou neznámou zůstávají na české straně investice, na té zahraničí zejména vývoj poptávky po osobních automobilech, vše kolem brexitu a zejména směr německé ekonomiky, doplnil Petr Dufek analytik ČSOB.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).