Hlavní navigace

Česká ekonomika příjemně překvapila trh. Koruna nemá jak reagovat

Sdílet

Gabriela Hájková 14. 8. 2015

Česká ekonomika podle prvního odhadu Českého statistického úřadu ve druhém kvartálu oproti tomu předchozímu rostla o 0,9 %. Meziročně se pak růst zvýšil na 4,4 %. Výsl

Dnes zveřejněné číslo je opět velmi příjemným překvapením. Trh čekal mezičtvrtletní pokles o 0,2 % a snížení meziroční dynamiky růstu na 3,4 %, uvedl Jiří Šimek, analytik skupiny Citfin s tím, že čísla potvrzují velmi dobrou kondici české ekonomiky. První odhad sice ještě nepřináší konkrétní strukturu, ale podle Šimka konstatuje, že růst je rozložen rovnoměrněji napříč všemi odvětvími. Na straně poptávky ho dál podporuje hlavně vyšší spotřeba domácností a vyšší investiční aktivita.

Koruna na zprávu nebude mít jak reagovat, protože se nachází pod hladinou 27 Kč za euro, kterou brání centrální banka. Zprávy o růstu ekonomiky mohou vyvolat další tlak na posílení koruny a ČNB nebude mít nyní problém nadále intervenovat a bránit posílení koruny pod 27,00 EUR/CZK. Ostatně ČNB dnes znovu opakuje, že neukončí intervence dříve než v druhé polovině příštího roku, dodal Šimek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).