Hlavní navigace

Češi vítají rozhodnutí Ústavního soudu. Příliš si ale nepomohou

Sdílet

Češi vítají rozhodnutí Ústavního soudu, kterým zrušil změny v rámci stavebního spoření. Neztotožňují se naopak s názory prezidenta Václava Klause, který rozhodnutí soudu považuje za mimoústavní a politické. To jsou výsledky průzkumu společnosti Sanep.

Podle odpovědí respondentů se zrušením změn souhlasí více než dvě třetiny z nich. Téměř stejný podíl jich ale vnímá úplné zrušení podpory stavebního spoření jako reálnou hrozbu. S výtkami prezidenta se ztotožňuje naopak jen pětina dotázaných.

To, že jsou obavy o budoucnost státní podpory ke stavebnímu spoření oprávněné, minulý týden ostatně potvrdil sám ministr financí Miroslav Kalousek. Ten také uvedl, že změny, které soud ruší ke konci tohoto roku budou s největší pravděpodobností platné i nadále, protože do legislativního procesu předloží ten samý návrh zákona ke standardnímu projednání

Netajím se tím, že jsem tento produkt od samého počátku považoval za přežitý a již při koaličních jednáních jsem navrhoval koaličním partnerům, abychom státní podporu zrušili. Koaliční partneři byli jiného názoru a myslím, že na něm i setrvávají. Proto nemohu navrhnout úplné zrušení příspěvku, nicméně zcela jistě navrhnu výrazné účelové omezení a zdá se, že koaliční partneři jsou připraveni diskutovat i o dalším snížení nad hranici 2000 Kč, uvedl Kalousek s tím, že definitivní číslo ale zatím říci neumí. Přál bych si snížit příspěvek dost výrazně. Ale to se bude týkat dalších let, nikoli roku 2011, ubezpečil.


Zdroj: SANEP
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).