Hlavní navigace

Nezaměstnanost: pozitivní data, negativní vývoj

Sdílet

Jiří Hovorka 9. 5. 2011

Míra registrované nezaměstnanosti v dubnu meziměsíčně poklesla o 0,6 procentního bodu na 8,6 % a o stejnou část byla nižší také ve srovnání s dubnem 2010. Ukazují to údaje Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).

Počet uchazečů v evidenci úřadů práce se v dubnu 2011 meziměsíčně snížil o 33,9 tis. na 513 842. Ke snížení nezaměstnanosti přispěl vyšší počet vyřazených a umístěných uchazečů o zaměstnání (meziměsíční nárůst o 12,0 tis) a nižší počet nově hlášených (o 2,8 tis.), dále oživení zaměstnanosti v sezónně orientovaných odvětvích ve stavebnictví, zemědělství, povrchových lomech, nebo při čištění lesů. Počet volných pracovních míst vzrostl o 6,3 % na 36 053, uvádí tisková zpráva MPSV.

To je pozitivní zpráva a překonala předpokládané odhady. Na snížení nezaměstnanosti se promítl především příchod jara a s ním spojené sezónní práce. V následujících měsících tak lze očekávat další pokles registrované nezaměstnanosti směrem k hranici 8 procent. Celková situace na trhu práce je však nepříznivá a tvorba nových pracovních pozic pokračuje ve velmi pomalém tempu. Nůžky mezi volnými pracovními místy a registrovanými nezaměstnanými se dlouhodobě rozevírají a ani v delším časovém horizontu nelze očekávat pokles míry nezaměstnanosti na úroveň roku 2008, krotí dopad pozitivních dat analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák.

Míru nezaměstnanosti vyšší než republikový průměr vykázalo 44 okresů. Nejvyšší byla v okresech Jeseník (16,3 %), Most (16,2 %) a Bruntál (15,8). Nejnižší naopak byla v okresech Praha-východ (3,8 %), Praha–západ a Praha (shodně 4,0 %) a Mladá Boleslav (4,8 %). Míra registrované nezaměstnanosti mužů klesla na 7,8 % a žen na 9,7 %.Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).