Hlavní navigace

Češi ví, kde by mohli ušetřit, ale nechce se jim. Dovolené se vzdá málokdo

Sdílet

Nějaké peníze stranou si pravidelně odkládá 9 z 10 dotázaných. Vyplynulo to z průzkumu ING. Nejvíce lidí se řadí mezi tzv. přemýšlivé spotřebitele. Nejčastěji jsou schopni ušetřit omezením nákupů nebo alespoň nakupovat ve slevách. Snižují také své výdaje za alkohol, koníčky nebo sladkosti. Neradi se však vzdávají dovolené, každý desátý Čech si na ni dokonce půjčuje.

Co se týče šetření, nemají Češi zdaleka jasno v tom, na čem jde ušetřit. Nakupování oblečení by si v případě potřeby rozvážněji promyslelo 60 % dotázaných a spíše ženy než muži. Téměř 70 % Čechů by omezilo hlavně stravování v restauracích a mimo domov, aby ušetřili.

Na čem si Češi myslí, že by šlo ušetřit?
Autor: ING

Na čem si Češi myslí, že by šlo ušetřit?

K doma připravené stravě by se ale při nutnosti šetření rozhodlo jen 11 % mužů a 18 % žen. Raději by šetřili peníze tím, že by nakupovali v akcích. Slevy vyhledává bezmála polovina žen a 34 % mužů.

Pokud však opravdu dojde na nutnost omezit výdaje, přiznává 43 % dotázaných, že přestanou nakupovat zbytečné věci, jako oblečení, sladkosti, alkohol a cigarety.  Výdaje za sport, kulturu a chození do společnosti si odepře 24 % účastníků průzkumu.

Ušetřit by se dalo i na dovolené, ale když na to nakonec dojde, Češi se jí vzdát nechtějí. Odpustit si dovolenou nebo jen zvolit levnější variantu dokáže pouze 3,7 % z nich. Desetina Čechů, kteří si spoří na dovolenou, přiznává, že se zároveň kvůli dovolené ještě zadlužuje, dodává Radek Sedlář, ředitel retailové sekce ING.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).