Spočítejte si...

Zavřít

Češi už se nebojí vytáhnout na dovolené z peněženky kartu

Češi už se nebojí brát platební kartu do zahraničí. Loni s ní za hranicemi zaplatili nákupy za více než 80 mld. Kč, což je číslo o dvě třetiny vyšší než v roce 2014. I přes to, že počet zahraničních cest roste, zájem klientů o směnu zahraničních plateb (hlavně o britskou libru či americký dolar) klesá. Zájem o směnu hotovosti na pobočkách snížil o 10 %. Údaje vyplývají z analýzy UniCredit Bank.

Podle ní zpomaluje také růst poptávky o oblíbené chorvatské kuny. Zatímco letos se poptávka po této měně zvýšila o 7 %, ještě loni to bylo třikrát více. Chorvatsko je přitom podle průzkumu UniCredit Bank spolu se Slovenskem nejčastěji navštěvovanou destinací.

Z našich dat vidíme, že postupně opadá zájem o směnu měn ještě před odjezdem, oproti minulému roku až o desetinu. Zatímco popularita chorvatských kun zatím jen zpomaluje (+ 7 %), zájem o britskou libru (- 58 %) nebo americký dolar (-9 %) v hotovosti rovnou klesá, potvrdil rostoucí oblibu používání platebních karet v zahraničí Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

Uvedl také, že z hlediska druhu karty jednoznačně vedou ty debetní. Jen asi každá osmá platba je provedena v zahraničí kreditkou.

Podle dat Sdružení pro bankovní karty roste i zájem i o výběry z bankomatů. Loni v zahraničí podle nich Češi vybírali o 5 % častěji a průměrná vybíraná částka se zvedla na 4700 Kč.

Také v zahraničí platíte kartou? Pokud ano, přečtěte si rady, jak to dělat bezpečně.

Do dneška musíte zaplatit první splátku daně z nemovitých věcí Některé z podnětů veřejnosti k bodovému systému se objeví v návrhu zákona        
Pavel
Pavel (neregistrovaný) ---.fel.zcu.cz
3. 6. 2016 10:37 Nový

Hm...

No to já jsem se nebál nikdy, ale protože jsem pobýval většinou v Bavorsku, tak mi to stejně nebylo nic platné. Tahat kartu jsem mohl libovolně, platit hotově jsem musel vždycky.

Vladimir Pfeffer aura:10

Mno ja se taky nikdy nebal ...

... ale kdyz hotovost vysla pri platbe lepe pri predchozi vymene ve smenarne, tak nebylo co resit - ono i dnes to vychazi kupodivu vetsinou lepe, o vyberu z bankomatu v zahranici nemluve (nemam zlatou kartu)