Hlavní navigace

Češi stále neumí správně posuzovat jednotlivé úvěrové nabídky

Sdílet

Když si vybíráme kterou půjčku zvolit, nejvíce nás zajímá kolik zaplatíme na úrocích a jaká bude měsíční splátka. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Home Credit, která mapovala kritéria při výběru půjček Čechů a Slováků.

Češi se zaměřují při výběru půjčky na úrok. Zatímco loni se tímto faktorem řídilo 12 % respondentů, letos je to skoro každý pátý. Pak je to nejčastěji výše měsíční splátky, která byla ještě loni pro nejvíce lidí nejdůležitější. Nyní se její výší nejvíce řídí 16 % dotázaných.

Úroková míra přitom nemusí být jediným kritériem, který hovoří o výhodnosti půjčky. Lidé se totiž často zapomínají zaměřit také na výši různých poplatků spojených s úvěrem, které mohou jeho „výhodnost“ převrátit naruby. Dávejte proto pozor například na poplatek za sjednání úvěru, za předčasné splacení a za opožděnou splátku.

Důležitým faktorem by tak měla být pro zájemce o úvěr spíš RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů, která zohledňuje i některé poplatky. Za nejdůležitější ji ale považuje jen 7 % lidí, loni to bylo ještě o procento méně.

Bohužel se lidé začínají při posuzování úvěrů zaměřovat také na kritéria, která nesouvisí s cenou půjčených peněz. Pro 13 % lidí je například nejdůležitější dostupnost úvěru – tedy rychlé vyřízení a minimální administrativa. Tedy nejlépe přes internet, kde žadateli bohužel často uniknou významná fakta o úvěru, protože prostředí svádí k rychlému sjednání bez pročtení podmínek úvěru. Ani dobrá pověst věřitele letos nebyla účastníky výzkumu nijak často zmiňovaná jako důležitý faktor.

Pokud vybíráte úvěr, zaměřte se také na případné akční nabídky, při kterých můžete využít například odpuštění poplatku za sjednání či za případné předčasné splacení.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).