Hlavní navigace

Češi spoří na důchod až ve chvíli, kdy vidí, jak stárnou jejich rodiče.

Sdílet

V České republice si Češi spoří na důchod nejčastěji formou penzijního spoření, které využívá 53 % z nich. Mnozí z nich ale začínají na úspory a jejich tvorbu myslet až v situaci, kdy se musí starat o své stárnoucí rodiče. V takové chvíli však péče o rodiče finančně zatěžuje rodinný rozpočet a Češi tak začínají spořit v situaci, kdy je to pro ně nejobtížnější. Vyplynulo to z průzkumu Poštovní spořitelny.

Nejčastěji si na penzi spoří respondenti ve věku od 35 do 44 let a lidé ve věku od 45 do 55 let. V této věkové kategorií využívá penzijní spoření 69 % lidí. Právě pro ty bývá situace nejsložitější Lidé kolem padesátky nejobtížněji vycházejí se svými příjmy, vysvětlením může být životní situace, kdy jsou rozpočty domácností těchto lidí často zatíženy současně výdaji spojenými s dětmi i s péčí o rodiče, komentovala výsledky průzkumu ředitelka ČSOB Penzijní společnosti Marie Zemanová.

Najdou se však i ti, kteří na spoření nemyslí vůbec. Více než pětina dotázaných (22 %) nevyužívá žádný spořicí ani investiční produkt. Z nich 58 % uvádí, že spořit jim nedovoluje jejich finanční situace. Pětina se o možnosti spoření vůbec nezajímá a desetina investicím nevěří.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).