Hlavní navigace

Češi si v důchodu přejí hlavně cestovat

Sdílet

Podle celosvětového výzkumu AXA Retirement Scope 2008 si až 44 % ekonomicky aktivních Čechů přeje trávit podzim života cestováním. Mezi pracujícími s vyššími příjmy je tento podíl dokonce 54 %. Ale ve skutečnosti se představy pracujících o vytoužených aktivitách na důchod od reálných aktivit důchodců velice liší, a tak nepřekvapí, že pouhých 14 % současných důchodců skutečně cestuje. Raději zůstávají v České republice a chodí na výlety nebo jezdí na procházky do hor.

Marka Zemana, ředitele PR a komunikace finanční skupiny AXA, takový rozdíl mezi tím, jak současní důchodci cestují a nakolik si přejí cestovat dnešní pracující, nepřekvapuje. Musíme si uvědomit, že lidé, kteří jsou nyní v důchodu neměli dříve takové otevřené možnosti, a proto ani cestování nepatří k jejich prioritám v důchodu. Také se mohou mnohdy na svých cestách do zahraničí setkat s jazykovou bariérou. Možná i z tohoto důvodu méně cestují po světě a raději vyráží na výlety po České republice. Dalším faktorem jistě bude i nižší nákladnost výletů u nás, než cestování do zahraničí, říká Marek Zeman.

Čeští důchodci podle průzkumu nejraději zahradničí a kutí, této aktivitě se věnuje celých 34 % z nich, 25 % se stará o rodinu a 24 procent se věnuje svým koníčkům.

Zdroj: Tisková zpráva AXA penzijního fondu

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 7. 2008 10:28

  babel (neregistrovaný)
  Je mi 75 let , slušného zdraví . Zřejmě patřím do té skupiny , která je materiálně zajištěná a v předchozích dvaceti letech , dílem pracovně , dílem za zábavou procestovala pomalu celý svět , kromě Austrálie a Antarktidy .
  Mou poslední životní touhou je prožít ještě pár let v Praze , používat moderní vymoženosti civilizace , jako je internet , dobré divadlo , dobrá muzika , občas dobré jídlo perfektně připravené a tak podobně . Po cestování již vůbec netoužím , z těchto důvodů .
  V USA je shon a moc věří v moc peněz ; v orientu je smrad , mouchy a průjmy ; na severu i na dalekém jihu je zima a příroda je nepřívětivá . atd. atd .
  Prožil jsem v Čechách nejkrásnější část života a na stáří si to přece nepokazím , né ...?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).