Hlavní navigace

Češi si půjčují hlavně na auto a na vzdělání. Nejčastěji to tají před kolegy z práce

Sdílet

Většina Čechů považuje půjčku za obvyklou záležitost a nebojí se jí běžně využít na koupi věcí jako automobil, ale i kvůli vzdělání svých dětí. Vyplynulo to z průzkumu, který realizovala agentura Response Now pro Sberbank.

V 94 % případů mají lidé k půjčkám pozitivní vztah. Polovina dotázaných by touto formou chtěla investovat do vzdělání svých dětí. A 16 % Čechů chce půjčku kvůli svému vzdělání.

Lidé mají také poměrně jasnou představu, na co si chtějí půjčit, když už o půjčce uvažují. Nejčastěji je to kvůli autu (40 %) případně na vzdělání dětí (32 %). Výjimkou ale není ani půjčka za účelem nákupu elektroniky (32 %) nebo nábytku (17 %).

 V 64 % případů se ale dotázaní nejprve obrátí na příbuzné. A teprve pokud tato možnost nevyjde, jdou si půjčit do banky. Nejčastěji by si lidé půjčili 100 000 Kč.

Najdou se ale i ti, kteří nevnímají půjčky pozitivně. 20 % respondentů uvedlo, že se za půjčku stydí. Zatajit ji tak plánují před kolegy v práci (41 %), před zaměstnavatelem (34 %) a před přáteli (30 %).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).