Hlavní navigace

Patříte do skupin, které mají očkování proti chřipce hrazené?

Sdílet

Abyste byli proti chřipce chráněni, je potřeba absolvovat očkování proti ní každý rok. A to nejlépe ještě před začátkem chřipkové sezony. Někteří si musí očkování zaplatit, ale jiní jej mají bezplatně. Z veřejného zdravotního pojištění ho mají hrazené senioři nad 65 let a další zákonem vyjmenované skupiny zdravotně oslabených a rizikových pojištěnců, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Tyto skupiny jsou čtyři. První jsou pojištěnci nad 65 let věku. Dále pak pacienti po odstranění sleziny nebo po transplantaci krvetvorných látek. Třetí skupinu tvoří lidé trpící závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév, případně dýchacích cest nebo ledvin s diabetem. Poslední skupinou jsou osoby, které jsou umístěné ve zdravotnických zařízeních dlouhodobé lůžkové péče nebo v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem.

Jestliže patříte do jedné z těchto skupin a chcete využít možnosti se nechat bezplatně očkovat, musíte si nechat aplikovat ekonomicky nejméně náročnou vakcínu. Tu jedinou totiž pojišťovny plně hradí. Která konkrétní vakcína je tou ekonomicky nejméně náročnou, se může měnit. Vychází to totiž z rozdílu aktuálních cen jednotlivých vakcín a výše jejich úhrad pojišťovnou, což určuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. V sezóně 2017–2018 je plně hrazená vakcína VAXIGRIP, jejíž cenu pokryje (v případě balení 20×0,5ML) stanovená úhrada z veřejného zdravotního pojištění ve výši 150,12 Kč za 1 dávku. Pokud si pojištěnec vybere jinou vakcínu, musí cenový rozdíl lékaři na místě doplatit, uzavírá Oldřich Tichý.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).