Hlavní navigace

Češi si na penzi spoří málo

Sdílet

Na konci roku 2015 si více než 90 % všech účastníků III. penzijního pilíře spořilo formou penzijního připojištění. Společně s účastníky doplňkového penzijního připojištění již tito lidé naspořili celkem přibližně 350 miliard korun. Finance více jak poloviny všech klientů spořících v rámci III. pilíře spravují penzijní společnosti České pojišťovny a České spořitelny. Vyplynulo to z informací, které zveřejnila společnost Swiss Life Select.

Podle ní se také Česká republika potýká s problémem, že si lidé odkládají na penzi malé částky. V roce 2015 se průměrný měsíční příspěvek účastníka penzijního pilíře pohyboval okolo částky 600 Kč, což ovšem nedosahuje ani 2,5 % průměrné mzdy. Výše příspěvku by se měla pohybovat v rozmezí 5 až 10 % mzdy každého občana po celou dobu jeho ekonomicky aktivního života. V přepočtu to znamená, že by se průměrný měsíční příspěvek měl vyšplhat alespoň na 1 500–2 000 korun, říká Anežka Kneeová, analytička poradenské společnosti Swiss Life Select.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 2. 2016 11:47

  Spořílek (neregistrovaný) ---.jhcomp.cz

  A co s těmi naspořenými penězi budou lidé dělat? Můžou si koupit auto, rozdat je dětem a dál budou závislí na státním důchodu.

 • 1. 2. 2016 14:00

  Jiří (neregistrovaný) ---.midgard.cz

  Kdo, by byl tak šílený, aby spořil ve III. pilíři, v němž nemá svůj vklad pojištěn proti úpadku fondu a nemá zaručen kladný výnos a to vše až do minimálně 60 let?
  Když Vám je např. 20 let a máte perspektivu spořit minimálně 40 let než budete moci svoje prostředky vybrat a to vše za výše zmíněných podmínek, tak jenom naprostý naiva by to mohl udělat po zkušenostech z posledních 20 let. Představte si rozdíl mezi společností dnes a před 40-ti lety. Myslím, že ty fondy za 40 let možná nebudou ani existovat. Za dnešních podmínek je to jen dobrý byznys pro pojišťovny. Vsadil bych se, že v nejlepším případě spotřebují podstatnou část toho, co tam klient vloží.

 • 2. 2. 2016 8:18

  Cesar (neregistrovaný) ---.spacecom.cz

  Mám penzijní fond Conseq, na max. odpočet daní bych měl dnes už dávat 3.000,-Kč/měs. Uvažuji o výběru výsluhové penze, neboť "můj" penzijní fond mi částku přes 250.000,-Kč hodnotí opravdu "královsky" . . . . .
  - zhodnocení mé částky je 0,5% . . . .

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).