Hlavní navigace

Češi si berou hypotéky, využívají kontokorent, ale zájem o kreditky uvadá

Sdílet

Češi se nebojí brát si úvěry. Oproti loňsku se jejich objem zvýšil o 4,9 %. Z hlediska druhů půjček si lidé berou více hypoték (nárůst o 6,9 %), zatímco jejich zájem o kreditní karty uvadá (meziročně – 9 %). Místo kreditek raději využívají povolené přečerpání k běžnému účtu, které využívá o 7 % domácností více než loni. Údaje vyplývají ze statistik České bankovní asociace.

Domácnosti čerpaly nové úvěry v historicky rekordním objemu především díky zájmu o hypotéky. Méně než polovina (přibližně 40 %) jsou refinancované či refixované úvěry. Nové bydlení povzbuzuje i oživení úvěrů na spotřebu či leasing, jimiž klienti mohou financovat nákup automobilů a zařízení domácností. Vysoký zájem o nové úvěry všech typů je spojen s vysokou důvěrou spotřebitelů v budoucí hospodářský vývoj, myslí si Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace. 

Z hlediska špatného splácení činil ke konci března podíl spotřebitelských úvěrů se selháním 11,6 %, u úvěrů z kreditních karet pak 13,5 %. 


Autor: ČBA
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 5. 2015 12:21

    Klient (neregistrovaný) ---.fel.zcu.cz

    Přitom se jedná o naprosto odlišný typ úvěrových produktů. Míchat dohromady hypotéku, kreditku a kontokorent je velmi nekorektní. Ovšem co je dneska korektní. Zažil jsem, že mě s požadavkem na kontokorent vyhodili i z FIO banky. Je pravda, že tou dobou ještě v mBank ani nevěděli, co to znamená. A hypotéky byly tehdy věc pouze pro milionáře. Tak mě napadá, že i bankovní trh se mění.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).