Motivace Čechů ke spoření je různorodá. Pro někoho je to vidina lepšího zajištění na důchod, jiní chtějí být připraveni na nenadálé výdaje a někteří zase chtějí spořit na bydlení. Podle průzkumu finanční skupiny Wüstenrot ukládá za těmito účely více než polovina Čechů nějaké peníze na spořicí účet. Nejčastěji je to 6 - 20 %. Nejde však o pravidelné úložky. Peníze si na spořicí účet posílají jen v případě, že jim na konci měsíce nějaké zbudou. Pravidelné spoření je z pohledu finanční situace možné jen pro 16 % dotazovaných.
Schovávání peněz doma do obálek není pro Čechy běžné. Stále se však najde úzká skupina těch, kteří takovou formu preferují. Mezi dotázanými je jich ale pouze 5 %.
Finanční rezervu ze svého příjmu si tvoří třetina Čechů. Pravidelně takto ukládají až 10 % z měsíčního příjmu. Jedné pětině respondentů se podaří měsíčně ušetřit i více než 20 % z příjmu. Na nule zůstává každý měsíc až 5 % dotazovaných. Spoření, investice a správu financí konzultuje zhruba třetina respondentů se svým finančním poradcem.
Kromě šetření na horší časy si lidé ukládají peníze stranou také na dovolenou (28 %) a pro děti nebo vnoučata (26 %). Jedna pětina z nás šetří na koupi automobilu.