Hlavní navigace

Češi se mají dobře. Díky růstu platů si pořizují i dražší auta

Sdílet

Veronika Doskočilová

Příznivá ekonomická situace a růst platů se pozitivně odráží také na chuti Čechů k nákupu ojetých vozů. Ti si vlivem lepší situace pořizují dražší vozy, než by si koupili před několika lety. Za posledních pět let tak vzrostla průměrná cena ojetého vozu financovaného z úvěru téměř o polovinu, a to na téměř 260 000 Kč. Zvýšila se také velikost akontace, tedy podíl ceny vozu zaplaceného přímo kupujícím, a to o 37 %. Vyplynulo to z analýzy prodejce ojetých vozů AAA AUTO.

Průměrná cena ojetého vozu pořizovaného na úvěr je aktuálně 258 863 Kč. V případě zánovních aut, která charakterizuje nízký kilometrový nájezd i věk, je tento nárůst mírnější, ovšem pořád představuje zhruba třetinový cenový rozdíl. Zatímco před pěti lety byla průměrná cena zánovního vozu financovaného na úvěr 301 165 Kč, dnes to je 405 092 Kč.

Každým rokem také roste výše úvěru, který si Češi na ojetá auta berou. V roce 2014 byla průměrná výše úvěru 130 128 Kč, dnes to je 192 919 Kč. Ještě vyšší úvěrovou částku si jsou lidé ochotni vzít na zánovní automobily, a to letos v průměrné výši 286 903 Kč, což je o 40 % více než v roce 2014.

Výše měsíční splátky, kterou řidiči platí v průměru za ojetý automobil na úvěr, je aktuálně 3813 Kč. U zánovních aut je splátka v průměru 4536 Kč. Průměrná doba financování je pět a půl roku u starších ojetých aut a šest let u zánovních.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).