Hlavní navigace

Češi preferují investice do nemovitostí. Spoří na horší časy a důchod

Sdílet

Lenka Kašparová 13. 6. 2019

Téměř 60 % Čechů se domnívá, že nejlépe své peníze zhodnotí nákupem nemovitostí. Vyplývá to z průzkumu, který pro Expobank CZ vytvořila výzkumná agentura Ipsos. Češi důvěřují také spořicím účtům a stavebnímu spoření. Oboje považuje za výhodné 31,7 % respondentů. Čtvrtina dotázaných se nebojí investovat do akcií, podílových fondů a dluhopisů.

O rizikovější investice se podle banky přitom zajímají více muži (v 15 % případů) a jen 3,4 % žen. Pětina lidí by své finance nejraději vložila do drahých kovů. Ženy tuto variantu volí mnohem častěji než muži, a to v 22,4 % případů.

Z průzkumu vyplývá, že téměř polovinu mladých lidí ve věku 25 až 34 let oslovují spořicí účty. Hlavním důvodem může být vysoká likvidita vložených prostředků. O tyto účty naopak jeví zájem jen pětina lidí z generace 45 až 54 let. Mezi jejími příslušníky jednoznačně vedou nemovitosti, a to v 68 % případů, uvádí Kateřina Petko, ředitelka marketingu a komunikace a tisková mluvčí Expobank CZ.

Rezervy si vytváří až 78 % Čechů. Mladší lidé od 25 do 34 let peníze odkládají častěji na horší časy, starší respondenti ve věku od 45 do 54 let zase více myslí na důchod. Kvůli obavám z ekonomické krize nebo ztráty zaměstnání si odkládá finance stranou 47,3 % dotázaných. Zhruba stejný počet dotazovaných (42 %) si spoří na důchod nebo pro potřeby svých dětí. Čtvrtina lidí (25 %) své úspory utrácí za nákup dovolené, auta či spotřebního zboží.

Které způsoby zhodnocení peněz jsou pro vás v současné době výhodné?
Autor: Expobank CZ

Které způsoby zhodnocení peněz jsou pro vás v současné době výhodné?

Jaký účel spoření či investice je pro vás ten hlavní
Autor: Expobank CZ:

Jaký účel spoření či investice je pro vás ten hlavní

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).