Hlavní navigace

Češi platí téměř nejvyšší sociální pojištění. O jeho výši se ale příliš nezajímají

Veronika Doskočilová

Pojistné, které Češi odvádějí na sociální zabezpečení, je jedno z nejvyšších na světě. Vyplynulo to z informací, které zveřejnila společnost TaxVision.

Zaměstnavatel odvádí v České republice za zaměstnance pojistné ve výši 34 %. Z hrubé mzdy platí zaměstnavatel 25 % na sociální pojištění a 9 % na zdravotní pojištění. Zaměstnanec pak platí ještě odvody na sociální pojištění ve výši 6,5 % z hrubé mzdy a dalších 4,5 % odvádí na zdravotní pojištění.

Například ve Švýcarsku ale zaměstnavatelé platí za zaměstnance jen necelých 8 %. Ve Velké Británii je to pouze 14 %. Z pohledu průměrné mzdy jsou odvody srovnatelné s dalšími státy, ale u příjmů nad 50 000 Kč za měsíc patří Česká republika mezi nejdražší země.

Svou roli ale hraje i struktura odvodů do státního rozpočtu. Například v Dánsku je většina dávek financována z daní, které jsou zde nadprůměrně vysoké oproti ostatním státům. Povinné pojistné je pak ale oproti ostatním státům nižší.

Češi ale o výši odvodů příliš velký přehled nemají. 50 % z nich nezná částku, kterou na sociální pojištění odvádí a ani se o tuto výši aktivně nezajímá.

Našli jste v článku chybu?