Hlavní navigace

Češi o víkendu vstávají s platební kartou

Sdílet

Jaká je vůbec nejrušnější hodina z hlediska toho, kdy Češi platí kartou? Podle interních dat společnosti Home Credit se jedná o odpoledne všedního dne. Mezi 15–17 hodinou proběhnou každý den stovky tisíc transakcí. V sobotu a neděli Češi své platební aktivity tlumí – pokud už ale po kartě sáhnou, pak ráno a dopoledne. Nejčastěji lidé nakupují kartou v obchodech s potravinami a v supermarketech, tyto platby tvoří přes 60 % z počtu transakcí. S velkým odstupem následují v servisech aut a na benzínových stanicích.
Začátek platební činnosti se obyčejně shoduje s cestou do práce, prudce narůstá mezi sedmou a desátou hodinou, v Praze přitom lidé začínají platit později než na Moravě.

Desátá až dvanáctá hodina patří z hlediska množství plateb mezi nejexponovanější hodiny: je to dáno mimo jiné skutečností, že právě od devíti a desíti ráno otevírají své provozovny větší obchody.

Naopak po dvanácté hodině, kdy Češi nejčastěji obědvají, nastává v platbách útlum. Znamená to, že za obědy neplatíme kartou. Obrovská řada lidí používá na úhradu jídla stravenky, které jsou stále velmi oblíbeným zaměstnavatelským benefitem. A ačkoliv už karty používáme zcela běžně, neplatíme jimi ani za případnou sladkou tečku za obědem. Koblihu či jiný zákusek raději hradíme hotovostí. A zdá se, že Češi polední pauzu nevyužívají ani k malým nákupům. Dopřávají si oddech, vysvětluje Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit.

Po klidnějším odpoledni přichází ve všední den druhá špička od patnácté do sedmnácté hodiny, kdy lidé odchází ze zaměstnání a rovnou se stavují v obchodech pro potraviny, vyzvedávají si auta ze servisů, platí za pohonné hmoty a samozřejmě si užívají volného času. Hradí tedy i vstupenky do kina či poplatky za vstupy do fitcenter a masáže. Později večer a v noci je počet karetních transakcí na minimu. Pokud jdou Češi posedět s přáteli do hospody či restaurace, většinou jsou zvyklí platit za útratu hotovostí. Většina karetních plateb na konci dne tak připadá na úhrady na benzinových stanicích, ve velkých městech pak na nonstop otevřené obchody, dodává Michal Kozub.

Ačkoliv se platební aktivita Čechů o víkendu zvýší skoro hned po probuzení, mezi 9–11 hodinou proběhne asi o 60 % méně karetních transakcí než ve stejný čas ve všední den. Přesto právě dopolední hodiny hrají v celkových podílech prim. Tyto platby vrcholí právě okolo 11. hodiny. Druhou významnou skupinu tvoří výletníci a lidé, kteří si jednoduše užívají volného času. Dopoledne platí za vstupné nebo za jízdenky, poté nastupují platby za obědy, popřípadě lístky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).