Hlavní navigace

Češi nakupují dárky i za jiné

Sdílet

Až 44 % Čechů nakoupí v letošním roce dárky na Vánoce i za někoho jiného. V nejčastějším případě nakupují lidé dárky za partnera a partnerku. Vyplynulo to z průzkumu, který realizovala agentura STEM/MARK pro Air Bank. Každý desátý Čech připustil, že všechny dárky za něj nakoupí někdo jiný.

Za partnera či partnerku nakupuje část dárků 29 % respondentů. Dalších 11 % nakupuje za své rodiče a 9 % pak za děti. O něco méně časté je nakupovat dárky za bratra či sestru, za něž nakupuje 6 % dotázaných.

Důvody, proč někteří lidé nechávají výběr dárků na někom jiném, jsou různé. Především to bývá kvůli tomu, že obdarovaného zná ten druhý lépe, a dokáže se mu tak dárkem více trefit do jeho vkusu. Roli v tom hraje i nedostatek času nebo prostě nechuť některých lidí nakupovat cokoliv. Hlavně muži využívají možnost nechat se při výběru dárku zastoupit. A ženy pak ve většině případů bývají tím, komu je tento úkol svěřen, říká Tomáš Motl, vedoucí oddělení výzkumu trhu v Air Bank.

5 % Čechů neplánuje dárky kupovat vůbec.

Od zakoupeného dárku si účtenku schová 75 % lidí. A to hlavně kvůli případné reklamaci či situacím, kdy je potřeba dárek vrátit či vyměnit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 9. 2018 14:02

    Hamus (neregistrovaný) 89.24.209.---

    Tak to mohu z vlastní zkušenosti jen potvrdit, například nedávno jsem kupoval za manželku jejímu synovci k narozeninám autíčko na dálkové ovládání od https://www.modely-rc.cz/ :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).