Hlavní navigace

Češi mají v rámci EU nejlevnější známky na dopisy do zahraničí

Sdílet

Redakce 3. 12. 2007

Cenové rozdíly poštovních služeb a jejich dostupnosti jsou mezi jednotlivými státy Evropské unie výrazné. Pokud bychom chtěli srovnat ceny za nejběžnější dopis v rámci vnitrostátních zásilek do 20g, nejlevněji tato služba vyjde obyvatele Malty, a to na 0,16 eura, nejvíce si naúčtují ve Finsku 0,70 eura. V ČR zaplatíme za běžný dopis 0,25 eura a můžeme se tak řadit mezi státy EU s nejlevnějšími vnitrostátními známkami. Češi se mohou pochlubit také úplně nejlevnější poštovní známkou na dopisy do ostatních zemí EU. Takovýto dopis nás vyjde na 0,34 eura, zatímco Švédy až na 1,19 eura.

Co se týče dostupnosti poštovních služeb, tak například na Kypru připadá jedna stálá pošta na 700 obyvatel, ve Španělsku se dělí o jednu poštu až 13 tisíc obyvatel. V České republice přichází na jednu poštu v průměru 3 tisíc lidí, na Slovensku přibližně o 400 více než u nás. Co se týče poštovních schránek, Češi patří mezi šest z 27 zemí EU, v nichž na tisíc obyvatel připadají více než dvě poštovní schránky, přesně 2,4 schránky. Nejvíce poštovních schránek v přepočtu na tisíc obyvatel mají ve Švédsku, konkrétně 3,3 schránky, naopak nejhůře jsou na tom v Rumunsku, kde to není ani jedna schránka, pouze 0,6.

Radovat se však nebudeme dlouho. Česká pošta totiž chystá od příštího roku razantní zvýšení cen svých služeb. Navíc také může žádat o povolení zdražení Ministerstvo financí častěji než doposud, a to každé dva roky místo současných tří let.

Zdroj: iHNed.cz

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).