Hlavní navigace

Češi kupují dražší auta. Půjčují si na ně výrazně více než před rokem

Sdílet

Jiří Hovorka 18. 12. 2018

Češi si letos půjčují výrazně více peněz na nová i ojetá osobní vozidla než v loňském roce. Ukazují to výsledky České leasingové a finanční asociace (ČLFA) za první tři čtvrtletí letošního roku.

Objem prostředků poskytnutých na privátní nová osobní vozidla meziročně stoupl o 12,9 procenta na 7,43 miliardy korun a počet nových smluv na financování nových osobních aut o 14,2 procenta na 31 534. Objem peněz určených na financování ojetých osobních vozidel pro domácnosti se zvýšil o 13,1 procenta na 4,81 miliardy korun a počet nových smluv na financování ojetých osobních aut o 4,9 procenta na 26 770.

Potěšitelný je také fakt, že roste průměrná cena financovaných ojetých vozidel určených privátním zákazníkům. Zatímco na konci letošního třetího čtvrtletí tato průměrná prodejní cena činila 179 808 korun, o rok dříve to bylo 166 785 korun, meziročně tak stoupla o 7,8 procenta. Rodinám se daří, a proto se při nákupu ojetého vozu nebojí investovat větší částky, říká generální tajemník ČLFA Jaroslav Krutilek.

To by se podle něj mělo postupně projevit i v celkové struktuře vozového parku v České republice, pro který je charakteristický vysoký průměrný věk vozidel. Omlazení je velice žádoucí z pohledu bezpečnosti na silnicích i ochrany životního prostředí, dodává Krutilek.

Členské firmy asociace, která sdružuje největší hráče v oblasti financování automobilů, poskytly během tří letošních čtvrtletí na nové i ojeté osobní automobily celkem 47,61 miliardy korun, o 3,4 procenta více než ve stejném období loňského roku. Na domácnosti z toho připadá 12,24 miliardy korun. Prostřednictvím produktů členů ČLFA bylo financováno 54,5 procenta všech nových privátních osobních aut, která byla prvně registrována v České republice během ledna až září letošního roku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 12. 2018 21:29

    Pavel (neregistrovaný) ---.149.broadband11.iol.cz

    A to má být znakem nějakého růstu? K čemu je těch cca 179 tisíc korun? Za to nekoupíte ani nápravu k Fábii. Dneska je nákup ojetého střepu znakem prosperity a kupní síly? Boha jeho...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).