Sedm z deseti Čechů je ochotných platit za další vzdělávání, ale pouze v případě, že v tomto vzdělávání vidí nějaký přínos do budoucna, například v podobě nové práce. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM/MARK pro firmu Pioneer Investments. 15 % respondentů dokonce přiznalo, že už za vlastní vzdělání platí a 56 % dotázaných by nemělo problém za vzdělávací aktivity platit.
Větší ochotu do investování za účelem získání vědomostí mají mladí lidé. Ve věku do 29 let by bylo ochotno platit 64 % Čechů, pokud by uznali, že je to užitečné pro jejich další život. Ve věku od 45 do 49 let by ale s takovou investicí souhlasila jen necelá polovina dotázaných.
O další vzdělávání projevují zájem především vysokoškoláci, a to v 60 %. Pouze 20 % všech respondentů nevidí smysl v dalším učení a domnívá se, že jakékoli další vzdělávací kurzy by měl hradit zaměstnavatel.
Mnohem více jsou však Češi ochotni platit za vzdělání svých dětí. Tři čtvrtiny nemají problém se sponzorováním dlouhodobých aktivit svých dětí a 73 % rodičů by platilo i za jednorázové kurzy, pokud by přispěly ke zlepšení praktických znalostí.