Hlavní navigace

Češi investují ve chvíli, kdy se chtějí zabezpečit

Sdílet

Rozhodujícími faktory pro to, aby Češi začali poprvé investovat, je snaha o vytvoření finanční rezervy na horší časy nebo na důchod. S tím souhlasí 58 % z těch, kteří nikdy neinvestovali. Pouze 4 investoři z 10 by investováním chtěli zabezpečit své děti. Vyplynulo to z průzkumu, který realizovala Československá obchodní banka.

Více než dvě třetiny respondentů by bylo ochotno odvádět do podílových fondů částku v minimální hodnotě 2000 Kč. A to i přesto, že s žádnými investicemi zkušenosti nemají. Alespoň 5000 Kč by plánoval odvádět přibližně 1 investor z 12.

Zásadní roli v rozhodování, jak velkou částku by Češi investovali, má však celkový příjem domácnosti. Pokud respondenti žijí v rodině, kde mají příjem 40 000 Kč, investovali mi maximálně 1000 Kč. Rodiny s příjmem 60 000 Kč měsíčně by byly ochotny odkládat 2000 Kč měsíčně. Rodiny s ještě vyššími příjmy by pak ochotně investovali i 4000 Kč měsíčně. Bez ohledu na naše příjmy bychom si na horší časy měli zvládnout vytvořit finanční rezervu ve výši alespoň šestinásobku našich nezbytných měsíčních výdajů, říká Jan Barta, člen představenstva ČSOB Asset Management.

Pokud by investoři, ale i ti, kteří nikdy neinvestovali, měli jednorázově odložit nějakou finanční částku, bylo by to 50 000 Kč. Členové domácností s příjmem nad 60 tisíc korun by pak tímto způsobem dokázali investovat dokonce 100 tisíc korun.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).