Hlavní navigace

Češi chtějí ušetřit na penzi, ukládají si nejméně za posledních pět let

29. 9. 2010

Sdílet

Průměrný částka, která měsíčně putuje na penzijní připojištění je nejnižší za pět let. Vyplývá to ze statistik Ministerstva financí ČR, podle kterých si Češi v prvním pololetí letošního roku průměrně spořili na penzi 428 Kč měsíčně. Pokles účastnického příspěvku je alarmující. Lidé nejsou motivováni k vyššímu spoření na penzi, protože výnosy z penzijních fondů jsou nízké a raději ukládají peníze na spořící účty, uvedl Tomáš Knebl, generální ředitel společnosti Rentia s tím, že si lidé uvědomují nejistotu podoby penzijních fondů po důchodové reformě a proto se zdráhají stanovit vyšší účastnický příspěvek.

Situaci by mohla změnit plánovaná penzijní reforma. Úkolem penzijní reformy je mimo jiné i motivovat občany k ukládání vyšších částek, neboť již nyní je jasné, že při takto nízkých měsíčních úložkách bude v budoucnosti část lidí pobírat relativně velmi malý důchod, varuje Radek Ležatka z oddělení komunikace Ministerstva financí ČR.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 9. 2010 10:33

    Jacinda (neregistrovaný)

    To že na penzijní připojištění nejde moc peněz špatné není. To, že si Češi ukládají na dlouhodobý horizont na spořící účty, už velký problém je. SÚ nepokryjí ani inflaci a zhodnocení je tam opravdu směšné pro potřeby důchodu a nutnosti naspořit 2,5 milionu. Doporučovala bych raději podílové fondy akciové a pokud je někdo opravdu mimo a bojí se výkyvů, tak dluhopisové. I tam je ale roční úrok 3-5%. Pokud se zvolí správná investiční společnost (bankám bych rozhodně nedůvěřovala).

  • 29. 9. 2010 13:03

    Pavel (neregistrovaný)

    No s těma fondama bych to nepřeháněl. Měl jsem obojí a byl jsem rád, že se mi vrátilo to, co jsem tam vložil. Takže žadná sláva. Jediné řešení je průběžný systém, který bude oddělen od zhůvěřilostí vlády a nebude použit na nic jiného. Plus samozřejmě podpora dětí a tak dále. Ale to vláda založená na škrtacích korupčnících nedá dohromady.

  • 29. 9. 2010 15:12

    Jacinda (neregistrovaný)

    souhlasím. průběžný systémje orpavdu důlržitý. a ještě k těm fondům. riziko se dá velice snížit zaprvé délkou investice (při délce nad 20let bych se vůbec nebála akciových) a hlavně průběžným investováním. Jednorázové vložení peněz nese větší riziko výkyvů trhu. Ale když se investuje dlouhodobě, kupují se akcie "levné" i "drahé" takže vlastně dochází jen k růstu. A pokud je nějaký rapidní propad, prostě počkám až to zase vyleze. A nebo zdrhnu včas. Krachy nepřicházejí ze dne na den, ale pokud není člověkúplně mimo, všimne si že se něco bude dít

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).