Hlavní navigace

Za beletrii dáme dvě stě, za encyklopedii patnáct set, více jen za výjimečná díla

Jiří Hovorka

Když kupujeme knihu, rozhodujeme se pro ni kromě anotace, ceny, jména autora, různých akčních nabídek a slev především podle obalu a hlavně na doporučení. Co se samotné ceny týče, tak v Praze zákazníci utratí za jednu knihu v průměru 300 až 400 korun, mimo Prahu je to v průměru o sto korun méně. Z pohledu kupujících představuje psychologickou hranici ceny u beletrie 200 korun za knihu, u bestsellerů a velkých výpravných titulů až 500 korun, vplývá to ze zjištění nakladatelství Fragment.

Neznamená to samozřejmě, že pokud je kniha kvalitní jak autorem, tak zpracováním i vazbou, neutratí za ni čtenář třeba i více než 500 korun. Jde v podstatě o tu rozhodovací hranici, kdy si zákazník řekne, že toto je přijatelná cena, a pokud je cena vyšší, zdá se mu již kniha drahá. Velmi také záleží na žánru a na tom, pro koho je kniha určena. Například dětských knih se nejvíce prodá v cenové hladině 150 až 199 korun, řekl Pavel Nýč, ředitel nakladatelství Fragment.

Výrazně více jsme ochotni zaplatit za encyklopedie. U luxusních encyklopedií a odborných výtisků se hranice ceny pohybuje až u 1500 korun, uvádí tisková zpráva nakladatelství.Našli jste v článku chybu?